Бастауыш бірлкстігінің онгкүндігі » Школа Гимазия №15
Қабылдау бөлімі :
+7(726) 0000000
Есепші бөлімі:
+7(726) 0000000
Нашар көрушілер
нұсқасы
» » » Бастауыш бірлкстігінің онгкүндігі
28
февраль
2019

Бастауыш бірлкстігінің онгкүндігі


Сабақ: Қазақ тілі

Мектеп: №15 мектеп-гимназия

Күні:20.02.2019ж.

Мұғалімнің аты-жөні:  Бекбергенова А.К.

Сынып: 2 «Ә»сынып

Қатысқандар: 

Қатыспағандар:

Тақырыбы:

Зат есім

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

2.1.4.1 - тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау  .

2.2.3.1 - мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

2.3.5.1 – жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен түзету 

2.4.2.3* - сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату

Сабақ мақсаттары


 Жаңа білімді меңгереді.Сұрақтарға жауап бере алады.Зат есімдердің мағынасын түсінеді.Сөйлемде берілген зат есімдерді жекеше түрін, көпше түрге айналдыра алады. Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.Сөйлемдерден кім ? не ? сұрағына  жауаап беретін сөздерді таба алады.

Бағалау критерийлері

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында  тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Зат есімнің ережесін айта алады. Сұрақтарына жауап бере алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар: 

 Зат есімге берілген сөздерге сөйлемдер құрастырады,сұрақтарға жауап береді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология: сөз таптары ,зат есім.


Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:сөздікті өзектендіру.
 Көптілдік:  доп, көлік,шар.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:

Талқылауға арналған сұрақтар: 

  • Сөз таптары дегеніміз не?

•         Зат есім дегеніміз не?

•         Зат есімнің сұрақтарын ата?

•         Мысалдар келтір?


Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық, өмір бойы білім алу, құрмет, достық қасиеттерін дағдыландыру.

Пәнаралық байланыс

музыка, көркем еңбек, математика, 

АКТ қолдану дағдылары

Видео, аудио.

Бастапқы білім

1 сыныпта өткен зат есім туралы мағлұматтарды күрделендіру.

Жоспарланған уақыт есебі

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

ресурстар








 

Басы      3мин




















                    3 мин

І Ұйымдастыру кезеңі:

  1. Психологиялық ахуал орнату


Қазақ тілі –ата-анаң

Қуат алар     Отан  да одан

Қазақ тілі –халық тілі

Тіл аманда –халық тірі.


Мақсаты: қазақ тілі сабағы екенін ұғындыру.


Топқа бөлу  

Көліктер

Доптар

Шарлар 


Мақсаты: не? нелер? сұрақтарына байланысты.


Заттар арқылы топқа бөлу .


2.Өткенді қайталау.

Сұрақ жауап әдісі


 




 













 
 

Шарты:  күннің шуақтары таратылады. Білім алушылар таңдап, сұраққа жауап береді.

  1. Сөз таптары қаншаға бөлінеді?
  2. Сөз құрамының түрлері?
  3. Түбір дегеніміз не?
  4. Жұрнақ дегеніміз не?
  5. Жалғау дегеніміз не?
  6. Суретшілер сөзін сөз құрамына талда?
  7. Синоним дегеніміз не?
  8. Антоним дегеніміз не?
  9. Омоним дегеніміз не?






















 

Ортасы  5 мин

















                4 мин








                5 мин







          5 мин.







           5 мин.























                     4мин
















                   5мин

ІІІ.Жаңа сабақ


1.Ой қозғау

-Балалар, жаңа біз топқа қалай бөліндік?

-ненің суреттерін арқылы?

-оларға     қандай сұрақтар қойылады?

-Жақсы, ендеше бүгін біздің өтетін тақырыбымыз 

Зат есім.

Көптілдік:

шар–balloon( бәлун)

доп– ball( бол)

көлік- car (ка ) 


бейне жазбаға назар аударамыз.


Мақсатымыз: заттың атын білдіретін сөздерді ажырату және сұрақ қоюды үйрету.

 Ережесін түсіндіру.


 Терезеге қарайықшы.Терезенің арғы жағындағы нені байқауға болады?. 

-қандай заттарды көріп тұрмыз ?

- сыныптың ішінде қандай заттарды көріп тұрмыз?

- қане оларды атап , сұрақтар қойып көрейікші?


Топпен жұмыс.

Тапсырма:

1-топ      «кім? не?»

2-топ      «кімдер?»

3-топ      «нелер?  »

 Әр топқа берілген сұрақтар бойынша зат есімдерді сәйкестендіріп жапсыру.


 Әр топ өзіне берілген тапсырманы А3 форматты қағазға , қорытынды жасайды, себебін айтып өтеді.

Тақтамен жұмыс

Кім? Не? Кімдер? Нелер? Сұрақтарына жауап беретін сөздерді тақтаға жазу.

Дескриптор:

-Сөздерді жаза алады..

- сұрақтарын ажырата алады.

- Сөздерге сұрақтарды қоя алады.



Оқулықпен жұмыс.


Оқылым  

6-жаттығу. Салт дәстүрді еске түсіру : Ат қою, тұсау кесер , бесікке салу , сүндетке отырғызу.

1  топ – мәтінді оқып береді .

2 топ - мәтін бойынша кім ? деген  сұрақтар қояды.

 Сұрақтарына жауап беретін сөздерді тап.

3 топ – осы мәтінге байланысты көрініс қояды. . 


3 топ үш түрлі тапсырма орындайды.



Дескриптор:


  • Мәтінді түсініп оқиды.
  •  Сұрақтарға жауап бере алады.
  •  Мәтінге байланысты көрініс қоя алады.


7 - жаттығу. Өлеңді көшір

Дәптермен жұмыс

Орнын тап әдісі арқылы өлең жолдарын ретімен қою.

« Қозым » , - дейді мені апам,

« Қозым » , - дейді мені атам,

  Сөздеріне күлемін , 

   Қозы емеспін ,білемін.

 Дескриптор:

  • Өлеңді мәнерлеп оқиды.
  • Өлең жолдарын ретімен қояды.
  •  Дәптерлеріне қатесіз жазады.

Сергіту сәті :   Аяқпенен топ-топ,топ.


Жұптық жұмыс. Екі оқушыға беріледі.


 Оңынан солға қарай оқыса да, солынан оңға қарай оқыса да өзгермейтін сөздерді тап.


8 - жаттығу 


Қ 

Ы 

З 

Ы 

Қ 


Қ 

А 

З 

А 

Қ 


Қ 

А 

Л 

А 

Қ 


Қ 

Ы 

Л 

Ы 

Қ 


К 

Е 

С 

Е 

К 


К 

Е 

Б 

Е 

К 



Дескриптор:

  •  Сөздердің әріптерін дұрыс қояды.
  • Оңынан да ,солынан да оқыса өзгермейтін сөздерді  түсінеді.


                              

Қорытынды тапсырма 

«Айналма» әдісі:    Таңғажайып алаңы



  1. Зат есімнің ережесін  айт?
  2. Зат есімнің сұрақтарын ата?
  3. Кім?не? сұрақтарына мысал келтір?
  4. Кімдер? нелер? сұрақтарына мысал келтір?
  5. Дос, ата,ана сөздеріне көпше түрде айт.
  6. Ағаш сөзіне сөйлем құрастыр?
  7. Қандай салт-дәстүрлерді білесің?
  8. Балалар мектепке келді. Сөйлемінен зат есімді тап ?
  9. Нартайдың  атасы сәбиге қандай ат қояды ?


Дескриптор: 

-Берілген сұрақтарға толық жауап бере алады.

- ережені біледі ? 

- Сөйлемдер құрай алады?











https://youtu.be/8MWWleKlxV4

Ай мектеп.



























оқулық

Жұмабаева Ә.Е.

Уайсова Г.И.

«Атамұра» 2017 жыл



Һttps://youtu.be/qor50G2R2MU








.



Соңы     1 мин


Кері байланыс

Бүгінігі сабағымыздың тақырыбы қандай?

Көбінесеестеқалғаныне?

Тағынетуралы білгілеріңкеледі?

Рефлексия:

Қосымша мәліметтер

Әр топ басшылары өздерінің тобын өзі бағалайды.


Ашық алақан- нәтижеге қол жеткіздім.

Үш саусақ- әлі де жұмыс істеу керек.



         Жұдырық- ешнәрсе  істемедім және түсінбедім 


Сол арқылы жекелеген оқушыларға көмек беруді жоспарлаймын


Кері байланыс


Балалар, бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?

Тақтада алақан суреттері. 

Бүгінгі сабақта «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын, менің көңіл күйім тамаша» - деген оқушылар жайылып тұрған алақанға стикер жапсырады.


Бүгінгі сабақта «Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым, әлі де жұмыс жасау керек » -деген оқушылар жартылай ашық алақанға стикер жапсырады.


Бүгінгі сабақта «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл-күйім жоқ» - деген оқушылар жұмылған алақанға стикер жапсырады.



Қосымша мәліметтер

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау     көрсетуді қалай жоспарлайсыз? 

Қабілетті оқушыға тапсырманы 

қалай түрлендіресіз?


Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Алақан , кері байланыс арқылы.

Түрлі топтық және жұптық жұмыстар арқылы. Қабілетті оқушыларға тапсырманы күрделірек береміз. 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.


Қаламсапты ,сызғыш, маркерді дұрыс пайдалану.

Зерек оқушылар зат есім сөздеді анықтап айтып,нақтылайды,

оларға мысал келтіреді.






Күнделікті  өмірде сөйлеген сөздердің  түрлерін ажыратып  сақтай білу.



Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1.

2.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1  

2.

Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы     қандай ақпарат білдім?

1.







Пән мұғалімі : Бекбергенова А.К.

Бірлестік жетекшісі: Мадешова Н.А.

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Алимжанова Ж.Б.






















№ 15 мектеп- гимназиясының  бастауыш сынып мұғалімі  Бекбергенова Акбота Калкамановнаның  қазақ тілінен «Зат есім» тақырыбында өткізілген  ашық сабағының өзіндік талдауы.

Сабақтың тақырыбы : Зат есім.

Сабақтың мақсаты:    Жаңа білімді меңгереді.Сұрақтарға жауап бере алады.Зат есімдердің мағынасын түсінеді.Сөйлемде берілген зат есімдерді жекеше түрін, көпше түрге айналдыра алады.Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.Сөйлемдерден кім ? не ? сұрағына   жауаап беретін сөздерді таба алады.

Сабақ кезінде оқылым, тыңдалым,жазылым принциптеріне сүйендім. Мақсатыма жету үшін . жұптық ,топтық , жеке жұмыстар жүргізе отырып ,жаңа технологиялық әдістерді пайдаландым. Сабақта берілген материалдар мен бейнежазбалар , сергіту сәттерім оқушыларға сабаққа деген қызығушылықтарын арттыра түсті. Әрбір тапсырманы орындаған сайын  алақан әдісі арқылы кері байланыс жасап ,оқушылар  бір –бірін өзара бағалап отырды.Тапсырмалар оқушылардың ой-өрісін дамытыға және қазақ тілінде күнделікті  пайдаланатын сөздерге сұрақ қоя білуге бағытталды.Менің тапсырмаларды орындау кезіндегі ролім бақылаушылық.Сабақ кезеңдері өз уақытымен өткізілді .Оқушылардың тапсырмаларды орындау барысында қызығушылықпен орындауы , бір –біріне көмектеміп ақылдасуы мені қуантты. Сабақта пайдаланылған көрнекіліктер толығымен  тақырыпқа сай қолданылды.Үй тапсырмасын орындауда оқушылар үшін қиындық туғызбады, оқушылар жаңа сабақты меңгеріп ,толықтай түсінді.Жалпы сабақ өз мақсатына жетті. Сабақ жоспарға сай өткізілді.






























    

    











  


Прокомментировать
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Введите код с картинки:* Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив