Қалалық семинар 25.02.2019
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Күні: 25. 02. 2019 ж | Мектеп: №15 мектеп-гимназиясы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: Математика | Мұғалімнің аты-жөні: Мелдебекова Д. К. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 3 «Ә» | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Орта мерзімді жоспар бөлімі: | 3С бөлімі - Жазбаша көбейту және бөлу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жазбаша түрде қалдықпен бөлу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарла-масына сілтеме) | 3,1,2,6 бір таңбалы санға қалдықпен бөлуді орындау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Есептерді шығару әдісін түсіндіреді. Бір таңбалы санға қалдықпен бөлуді орындайды. Екі/үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу мүмкіндігі, көбейту және бөлу тапсырмаларында есептеуді орындайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология • Қамтиды: • бөлу, бөлінгіш, бөлгіш, бөлінді, толымсыз бөлінгіш; • көбейту, көбейткіш, туынды; • түсіндіру, есептеу, анықтау; • алғашқы, одан кейін, келесі, алдыңғы, соңғы; • бастау ... онда ... соңында ... Талқылауға арналған сұрақтар:
Неліктен екенін айта аласыз ба…?
Қалай екенін айта аласыз ба…?
Жазбаша тапсырма:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Өзін өзі тану, қазақ тілі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар | Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т.б | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Кестедегі және ауызша кестеде жоқ көбейту және бөлу әрекеттерін орындау. Екі/үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу мүмкіндігі, көбейту және бөлу тапсырмаларында есептеуді орындайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан- ған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | І. Психологиялық дайындық: «Әсерлерімізбен бөлісейік» жылулық шеңбері Оқушылар шеңбер бойына жиналады. Күлім қағып қолымды (қолын бұлғайды) 1, 2, 3 деп соғайын (қол соғу) Қарсы тұрған көршіме Қолымды мен бұлғайын (бір – біріне) Қарсы тұрған көршімнің Маңдайынан сипайын. (бірінің маңдайынан сипау) Күлімдеп бір қарайын, (жымияды) Құшақтасып алайын (құшақтайды) Жаңа топ құру Оқушылар өрнектің мәнін табу арқылы топқа бөлінеді. Жұмыс ережесін келісу
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 минут | Жаңаны ашу.
Практикалық жұмыс:
12:6=2 12:7=1 (қалд.5) 9:3= 3 9:4=2 (қалд.2) Оқу мақсатын таныстыру: Жазбаша түрде қалдықпен бөлу алгоритмін қолдануды үйрену Жаңаны ашу үшін және мәселелі жағдаяттан шығу үшін мұғалім оқушыларға алдымен өз тұжырымдарын айтуды ұсынады. Кейін оқушылар оқулықтағы үш таңбалы санға бір таңбалы санға қалдықпен бөлудің жазбаша ұсынылған алгоритмімен танысады. Әр оқушы топ ішінде тізбек бойынша жазбаша қалдықпен бөлуді және тексеру алгоритмінің бір пунктін түсіндіреді. Мұғалімнің түсіндірмесі: №1.
№2. Топтық жұмыс. Түсіндіре отырып алғашқы білімді бекіту Оқушылар оқулықтағы алдыңғы екі бағандағы №3 тапсырманы орындайды және екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға қалдықпен жазбаша бөлу алгоритмдеріне сәйкес есептейді. Дәптермен жұмыс: Жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындау. Қалдықпен бөлуді орындап, есептеуді тексереді. Жаңаны қолдану. Дескриптор:
«Сұрақ-жауап» әдісі Қ.Б. «Басбармақ» арқылы бағалау. Топтық жұмыс: №3 «Кім жылдам?» ойынын ойнау.
Дескриптор:
«Қарлы кесек» әдісі Қ.Б. «От шашу» әдісі №4. Тақтамен жұмыс. Оқушылар оқулықтан а) тапсырманы орындайды, бұл жанама есеп екеніне мән беріп, есепті 2 амалмен орындайды, жанама есеп қандай болатынын оқушылар түсіндіреді. Сергіту сәті Оқулықтағы №4 ә) тапсырманы жұппен орындайды, қысқаша жазбаны сұрақпен толықтырады, есепті шығарады.Әр жұп жұмыс түрін таңдайды. Жұппен жұмыс түрін қолдану кезінде «материал элементтерін бөлу», бір оқушы барлық жауапкершілікті өз мойнына алады, ал екінші оқушы – бақылайды. «Амал бойынша» деген жұппен жұмыс түрін қолдану барысында бірінші оқушы түсіндіреді, екінші оқушы жазады, бірінші оқушы келісетінін не келіспейтінін айтады. Дескриптор:
Өзіндік жұмыс: 609 + (12+21) *3=708 (401-113*3)+214=276 900-103*2+170=864 210+221*2-303=349 Дескриптор:
«Сұрақ жауап» әдісі. Қ.Б. «От шашу» әдісі Постер қорғау. Оқулықтағы №7 тапсырма. Тіктөртбұрыш сыз. Оны екі тікбұрышты үшбұрышқа бөл. Үшбұрыштардың ауданын есепте: S= 6 cм * 12 см = 72 см2 72 см2 : 2=36 см2 S = 4 см * 2 см= 8 см2 8 см2 : 2 = 4 см2 S = 4 см * 9 см = 36 см2 36 см 2 : 2 = 18 см 2 S = 3 см * 69 см = 18 см2 18 см 2 : 2 = 9 см 2 Дескриптор:
«Сұрақ жауап» әдісі. Қ.Б. «От шашу» әдісі | Математика, 3 сынып оқулығы, Ә. Б. Ақпаева, Л. А. Лебедева, М. Ж. Мыңжасарова, Т. В. Лихобабенко №3 жұмыс дәптері, 51 бет, 111 сабақ
Математика 3 сынып оқулығы, Ә. Б. Ақпаева, Л. А. Лебедева, М. Ж. Мыңжасарова, Т. В. Лихобабенко Математика 3 сынып оқулығы, Ә. Б. Ақпаева, Л. А. Лебедева, М. Ж. Мыңжасарова, Т. В. Лихобабенко, үлестірме материалдар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Жаңа білім мен тәжірибені қолдану «Кезбе тілші» сұрақтарға жауап беру. - Бөлудің компоненттерін ата - Қалдық қандай болуы керек? - Көбейтудің компоненттерін ата. - Қалдықпен бөлуді қалай тексереміз? «Бағдаршам» кері байланыс. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы: | №6. 66-бет. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады. | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиял ары. Сергіту сәттері мен белсенді іс- әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылат ын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімі: Мелдебекова Д. К.
Бірлестік жетекшісі: Мадешова Н. А.
Директордың оқу-ісі
жөніндегі орынбасары: Алимжанова Ж. Б
Асқар Жұмаділдаев – әйгілі академик, математик.
1956 жылы Қызылорда облысы, Шиелі ауданы, Шиелі ауылында туған.
Мұхтарбай Өтелбаев – әйгілі академик, математик.
1942 жылы Жамбыл облысы, Қордай ауданы, Қаракемер ауылында туған.
Жәутіков Орынбек Ахметбекұлы (1911-1989) - ғалым, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Ғылым академиясының академигі, Қазақстанның еңбек сіңірген ғылыми және техника қайраткері, Қазақстанның Мемлекеттік сыйлығының лауреаты.

