Бастауыш бірлестігінің он күндігі ашық сабақ » Школа Гимазия №15
Қабылдау бөлімі :
+7(726) 0000000
Есепші бөлімі:
+7(726) 0000000
Нашар көрушілер
нұсқасы
» » » Бастауыш бірлестігінің он күндігі ашық сабақ
20
февраль
2019

Бастауыш бірлестігінің он күндігі ашық сабақ

Пән: Математика

Сынып 1 «Ә» сынып

Күні 26.02.2019 ж

Мектеп: № 15 мектеп - гимназиясы

Мұғалімнің аты-жөні: Дауешева С.Е.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны: 

Сабақ тақырыбы

Азайту амалына берілген есептер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 

1.5.1.1 есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде модельдеу; есепті шешу үшін тірек сұлбаны таңдау 

Сабақтың мақсаты

қосынды мен қалдықты табуға берілген есептерді талдайды және шығарады, кері есептер құрастырады және шығарады, есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде модельдейді;

есеп шығару үшін тірек сызба таңдайды.

Ойлау деңгейлері

Білу,түсіну, қолдану.

Бағалау критерийі 

Азайту амалына берілген есептерді шығаруды үйренесің.

Есеп шығаруға қажетті сызбаны таңдап үйренесің.

Тілдік мақсат 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 

Талқылауға арналған тармақтар:

Белгісіз бөлік табу, бүтіннен бөлікті азайту керек деген терминді өз сөздерімен айтады

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?


Жазылым бойынша ұсыныстар:

Оқушыларға азайту амалына байланысты есептерді жаздыру

Ресурстар

барлық оқушыға таратуға арналған қыстап қалатын­ құстардың бетпердесі;

“қыстап қалатын құстар” тақырыбына көрсетілім;

тірек сөздер жазылған парақшалар; дұрыс жауапқа таратылатын гүлдер қимасы.

Құндылықтарды дарыту 

Өзара сыйластыққа , табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану: құстар

Бастапқы білім 

Санды қосуға арналған қарапайым есеп.

Сабақ барысы 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері 

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет 


Ресурстар

Сабақтың басы 

1 минут







3-минут














Сабақтың ортасы 

12 минут














































Сергіту сәті 

1 минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Бір – біріне сәттілік тілеу.

  1. Оқушылармен амандасу, түгелдеу.
  2. Шеңбер құрып тұрып «молекула атом» әдісі арқылы «Суықторғай», «Сарышымшық», «Қараторғай» топтарына топтасады. 
  3.  «Сұрақ - жауап» математикалық әдісі арқылы өткен тақырыптарды қайталау.
  4. Қосу амалынын компоненттерін ата.
  5. Азайту амалынын компоненттерін ата.
  6. Бүтінді табу үшін қандай амал қолданамыз?
  7. Санды өрнек дегеніміз не?
  8. Әріпті өрнек дегеніміз не?
  9. Әріпті өректе қандай әріптерді қолданамыз?

2. Топтық жұмыс: Джигсо әдісі бойынша.

Әр топқа теңдеу беріледі. Әр топбасшы өз топтарында орындап, шығару ережесі мен шығару жолын келесі топқа үйретеді.

1 топ               х+8=12

2 топ               а-6=7

3 топ               16-у=3

Бағалау дескрипторы:

  • Белгісіз қосылғышты табу ережесін айтады;
  • Белгісіз азайғышты табу ережесін айтады;
  • Белгісіз азайтқышты табу ережесін айтады.

Ұжымдық  жұмыс  Білу. Түсіну.

Видео жазба

Қысқы бұтақтағы құстар.

Мақсатты жариялау: Азайту амалына берілген есептерді шығаруды үйренесің.

Есеп шығаруға қажетті сызбаны таңдап үйренесің.

Әр топ атына байланысты құстарға есеп құрастырады. Оқушылар тиісті өрнектерді тақтада жазу үшін сұрақтар:

— “Жемсауыттың” жанына қанша құс жиналды?­ (Мысалы, 7.)

— Екі торғай ұшып кетті. Жемсауыттың жанында неше құс қалды?

— Біз қандай сызбаның көмегімен есептің шарты мен сұрағын нақтылап жазып қоя аламыз?

— Берілген есепте не белгісіз? (Бөлік.)

— Біз қандай амалдың көмегімен есептің сұрағына жауап бере аламыз? (Азайту амалының көмегімен.)

Белгісіз бөлікті қалай табу керектігін оқушыларға талдауды ұсынамын. 

1.  Шарты :Жемсалғышта  7суықторғай отырды. 2 Ұшып кетті.

2. Сұрағы: Жемсалғышта  неше суықторғай қалды?

Шешуі: 7-2=5  

Жауабы: 7 суықторғай қалды.

Әр топ есебіне байланысты сызбаны таңдайды.

Бағалау дескрипторы:

  • Азайту амалына есеп құрастырады;
  • Есептің шығару алгоритмін біледі;
  • Есепке байланысты сызбаны табады.

Қима сөздерден ереже құрастыру.

Белгісіз бөлікті табу үшін бүтіннен белгілі бөлікті азайту керек

Үштілділік:

Бүтін – целое – integer

Бөлік – часть –  piece 

«Ұшты-ұшты» ойыны.


 Ұшты-ұшты қарға ұшты
 Ұшты-ұшты арба ұшты
 Ұшты-ұшты көгершін ұшты
 Ұшты-ұшты сілеусін ұшты
 Ұшты-ұшты бүркіт ұшты
 Ұшты-ұшты іркіт ұшты
 Ұшты – ұшты сауысқан ұшты
 Ұшты – ұшты арыстан ұшты

Ұшты – ұшты кептер ұшты
 Ұшты – ұшты мектеп ұшты





Оқулық 

60-61бет 

Суреттер


























https://www.youtube.

com/watch?v=aL5yd0JLqtc


Дәптермен жұмыс. 

3 минут


Қолдану      Дәптермен жұмыс. Болаттың қамқорлығы . Есепті оқы. Оны шығару үшін сызба құр.

Шешуі мен жауабын жаз.

Дескриптор 

Сызба   құрады.      Шешуі мен жауабын жазады. 


Жұптық жұмыс

9 минут





















Сабақтың соңы

     9 минут

Қолдану  Жұптық жұмыс.

Теңдік – теңсіздік құру


20-5

5+6

20-6

7+8

 


 
 

Дескриптор 

Санды өрнектерден теңдік құра алады;

Санды өрнектерден теңсіздік құра алады.


Тормоз ойыны: Өрнектердің компоненттерін атау


Топтық жұмыс:

“Топтастыру” әдісі бойынша
 
өлшемдердің бірліктерін табады.

Ұзындық         Уақыт        Масса 

  

Деңгейлік тапсырма:

А деңгейлік тапсырма (әріпті өрнектің мәнін тап) 

a+7 

          a=5 

          a=10 

B деңгейлік тапсырмалар (теңдеулерді шеш) 

               10 – х = 6                   c – 7 = 4 

C деңгейлік тапсырма (есепті шығар) 

Cуықторғай саяхаттауды ұнатады. Ол 20 күн ауылда, ал 70 күнін қалада өткізді. Суықторғай барлығы қанша күн саяхаттады?


Рухани жаңғыру: Мақсатқа жету үшін біздің санамыз ісімізден озып жүруі, яғни одан бұрын жаңғырып отыру тиіс.

Бағаланған гүл кималарынан «Рухани жаңғыру» эмблемасын шығару.

Жұмыс дәптері

 64-65бет































Кері байланыс

2 мин

«Құстарды жемсалғышқа орналастыр»  


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? 

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Құндылықтармен байланыс

 Қ: Есептің негізгі бөліктерін ата 

Д : Сурет бойынша есеп құрастыр.

« Құстарды жемсалғышқа орналастыр »  арқылы бағалау.

Өмірмен байланыс, техникалық қауіпсіздікті сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? 

Жеткізбесе, неліктен? 

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? 

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? 

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: 

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?








Пән мұғалімі:                                              Дауешева С.Е.


Бірлестік жетекшісі:                                  Мадешова Н.А.


Директордың оқу – ісі жөніндегі 

орынбасары:                                               Алимжанова Ж.Б.


Прокомментировать
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Введите код с картинки:* Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив